Je příčinou kil navíc hormonální nerovnováha nebo emoční přejídání?

Zář 14, 2021 | Emoční přejídání, Zdravě

Jíte víc než potřebujete? Máte pořád hlad nebo na něco chuť , nedaří se vám zhubnout?

Může ze to vysoká hladina inzulínu a hormonální nerovnováha nebo emoční vazby, které k jídlu máte?

Co to je inzulínová rezistence?
Inzulínová rezistence je zjednodušeně řečeno stav, kdy máte v krvi velké množství inzulínu, na který naše tělo nereaguje.
Inzulín je hormon, který v těle funguje jako lžička, která krmí buňky našeho těla glukózou (cukrem z jídla, který sníme). Inzulín dává buňkám pokyn, aby začaly přijímat energii z jídla, které jsme snědli.
Slinivka reaguje na každé jídlo, které sníme tak, že vyplaví inzulín do krve. Cukry a sacharidy stimulují vyplavování inzulinu více než třeba tuky a bílkoviny.
Čím více a čím častěji jíte, tím více inzulínu vaše tělo produkuje.
Když jíte moc (moc často, moc nevhodného jídla) může po nějaké době může dojít k tomu, že buňky těla už nechtějí energii přijímat – jsou tak plné, že už nereagují na pokyny inzulínu, aby vstřebaly další glukózu. 
 
Po nějaké době dojde k tomu, že v krvi bude příliš glukózy, protože buňky už ji nechtějí přijímat. Zároveň ale slinivka produkuje další inzulín, protože potřebuje snížit příliš vysokou hladinu cukru v krvi. A tak dochází k tomu, že produkuje více a více inzulínu. V krvi se hromadí vysoká hladina cukru i inzulínu. 
Vzniká inzulínová rezistence. 
Inzulín je hormon podporující ukládání tuku v těle. Čím vyšší hladinu inzulínu v krvi máme, tím hůře budeme hubnout. Naopak nabíráme, protože nadbytek inzulínu podporuje ukládání tuku. Pokud máte vysokou hladinu inzulínu v krvi, máte pocit, že zhubnout je nemožné, protože máte pořád na něco chuť. Řešením je pomocí upraveného životního stylu snížit hladinu inzulínu v krvi. 
 
Proč je inzulinová rezistence škodlivá?
 
  • přispívá ke vzniku cukrovky 2.typu (příliš inzulínu a příliš cukru v krvi)
  • přispívá k ukládání tuku – zejména v oblasti pasu a břicha
  • zvyšuje pocit neustálého hladu
  • zvyšuje pravděpodobnost chronických zánětů v těle a jiných chronických zánětů
 

Jenže aby to všechno nebylo tak jednuché, je možné, že se přejídáte z nějakých jiných příčin. Jídlo vám pomáhá zvládat stresy, zajídáte jím nepříjemné situace. Jíte, abyste se cítili líp. Tomu říkáme emoční přejídání. 

Je tedy váš problém inzulínová rezistence nebo emoční přejídání? 

Dost často je to propojené, někdy stačí upravit jídelníček, snížit množství sacharidů v jídle, jíst méně často, přidat pohyb a výsledky se dostaví. 

Někdy je potřeba se podívat na emoční vazby, které s jídlem máme a teprve pak něco dělat s jídelníčkem. 

Obojí řešíme ve skupině Sbohem závislosti na cukru a jídle, tak se k nám přidejte. 

Mohlo by vás také zajímat…

Zajídám samotu

Zajídám samotu

Jím vždycky, když jsem doma sama. Simona nesnášela zůstat večer sama doma.  Věděla, co přijde. Jakmile děti usnuly a manžel byl někde pryč, vrhla se na skříńku se sladkostma. Sladkosti patřily dětem Simona si pro sebe nic sladkého nekupovala, protože to nechtěla ...

pokračovat ve čtení
Uklidňuju se jídlem

Uklidňuju se jídlem

ZAJÍDÁTE NERVOZITU JÍDLEM? Pořád si přehráváte v hlavě situaci, které se stala včera v práci, nemůžete se těch myšlenek zbavit?   Proč vám to vlastně ta kolegyně řekla? A co neměla jste reagovat jinak? Proč jste se nedokázala ohradit? Co po vás vlastně chce?   Honí se...

pokračovat ve čtení