Dojíte vše, co máte na talíři?

Lis 14, 2022 | Emoční přejídání

Máte s jídlem spojené nějaké zvyky, které nedokážete zvládnout silou vůle? Chcete to dělat jinak, ale vždycky stejně skončíte ve svých obvyklých kolejích? 

Já takových věcí měla spoustu a další objevuju spolu s mými klientkami. 

🍮 Musím dojíst všechno, co je na talíři. 

Když jsem pracovala s Markétou, objevily jsme ještě další přesvědčení, které s tím dojídáním souviselo.

🍮 Musím se přejíst, abych se cítila najedená. Nedokážu přestat jíst včas, abych byla sytá tak akorát. Většinou si jdu ještě přidat, i když vím, že už jsem dost nacpaná. Nemůžu si pomoct.

S tématem klientky vždycky pracuji tak, že postupně rozmotáváme příběhy, zvyky a návyky, očekávání, které jsou na  téma namotané. Zásadní jsou ale emoce, které s tím vším jsou spojené. Tyto emoční háčky jsou silnější než naše silná vůle a náš rozum. 

U Markéty jsme objevily tyto situace: 

🍮Když doma nedojedla, musela poslouchat nepříjemné řeči – Máš velké oči. Co s tím teď budeme dělat? Kdo to má po tobě jíst? Chceš to snad vyhazovat?

Nebylo jí příjemné tyto řeči poslouchat a tak se naučila sníst všechno, co na talíři měla. 

🍮 Ve školce i ve škole se muselo všechno sníst. Neexistovalo odnášet jídlo, ani když dítěti nechutnalo nebo bylo syté. 

🍮 Nakonec si Markéta vybavila rodinnou oslavu, kdy teta uvařila svíčkovou, na kterou byla hodně pyšná. Markéta si několikrát přidala za obdivu celé rodiny.
Byla v té chvíli centrem pozornosti, měla obdiv všech a opravdu si to užívala. Teta byla šťastná a spokojená, že se jí svíčková povedla. 

🔸 A tak si Markéta odnesla vzorec, že když bude hodně jíst, bude mít pozornost, bude obdivovaná a její okolí bude šťastné. 

Že to nedává smysl? Nedává. Přesto to tak funguje. Ne každý to takhle s jídlem má, ale pokud se vás to týká, nezvládnete to jen silou vůle nebo rozumem. 

S mými klientkami hledám příběhy, které se k jejich vztahu k jídlu spojují, ale pak hledám ještě emoce, které jsou s tím spojené. Jakmile tyto emoce oddělíme od jídla a od vzpomínky, která je s jídlem spojená, je možné změnit svůj návyk. 

Chcete rozmotat váš zamotaný vztah k jídlu? Rezervujte si 20minutovku  zdarma

Mohlo by vás také zajímat…

Zajídám samotu

Zajídám samotu

Jím vždycky, když jsem doma sama. Simona nesnášela zůstat večer sama doma.  Věděla, co přijde. Jakmile děti usnuly a manžel byl někde pryč, vrhla se na skříńku se sladkostma. Sladkosti patřily dětem Simona si pro sebe nic sladkého nekupovala, protože to nechtěla ...

pokračovat ve čtení
Uklidňuju se jídlem

Uklidňuju se jídlem

ZAJÍDÁTE NERVOZITU JÍDLEM? Pořád si přehráváte v hlavě situaci, které se stala včera v práci, nemůžete se těch myšlenek zbavit?   Proč vám to vlastně ta kolegyně řekla? A co neměla jste reagovat jinak? Proč jste se nedokázala ohradit? Co po vás vlastně chce?   Honí se...

pokračovat ve čtení