Jaké jídlo vrátí do dětství vás?

Srp 26, 2022 | Emoční přejídání

Máte nějaké jídlo, které vás spolehlivě vrátí do dětství?

 Já to takhle mám. Borůvkové knedlíky mi připomínají prázdniny na chatě, chleba s máslem mi připomene sobotní výlety s dědou a babičkou, makový koláč jsou návštěvy u mojí oblíbené tety. 

Petra to takhle měla s vanilkovou zmrzlinou – musela být točená, té nedokázala odolat. Kopečková ji vůbec nezajímala.  

Raději se vyhýbala místům, kde ji prodávali.

 Jakmile uviděla stánek s točenou vanilkovou, rozlila se ji na jazyku ta úžasná sladká chuť, jakoby se dostala do tranzu a nedokázala odolat. Byla schopná přijít pozdě na schůzku, jen aby si tu zmrzlinu dala. 

Jenže pak se cítila bídně, obviňovala se ze slabé vůle, nadávala si.  

Nevěděla, že jídlo má schopnost přenést nás do dětství. Dá nám možnost na chvíli prožít ty pocity, které jsme tenkrát prožívali.

 A Petra chodila každou neděli na točenou vanilkovou se svým tátou. Byl to jejich společný čas. Od té doby tuhle zmrzlinu milovala. Když ji jedla, jakoby tam byl táta s ní. Cítila jeho přítomnost, pozornost, kterou dával jen jí.

Společně jsme se na to podívaly, vrátily emoce tam, kam patří – ke vzpomínce na tátu a na jejich společný čas. Ze zmrzliny se stala jen obyčejná zmrzlina.

 Petra na ni občas dostane chuť a pak si ji v klidu dá. Už tam ale není ta nutkavá potřeba a Petra to dokáže kontrolovat a rozhodnout se, jestli si ji chce dát nebo ne.

 

 

A vy to můžete udělat jako Petra. Nemusíte být otroci jídla. Napište mi, domluvíme si termín a podíváme se na to. 😀

Mohlo by vás také zajímat…

Uklidňuju se jídlem

Uklidňuju se jídlem

ZAJÍDÁTE NERVOZITU JÍDLEM? Pořád si přehráváte v hlavě situaci, které se stala včera v práci, nemůžete se těch myšlenek zbavit?   Proč vám to vlastně ta kolegyně řekla? A co neměla jste reagovat jinak? Proč jste se nedokázala ohradit? Co po vás vlastně chce?   Honí se...

pokračovat ve čtení
Strach vydržet chvíli bez jídla

Strach vydržet chvíli bez jídla

ABYCH NEUMŘELA HLADY, KDYŽ VYNECHÁM JÍDLO! Možná si teď říkáte, co to je za blbost. Jasně, že nikdo neumře hlady, když vynechá svačinu nebo večeři. Ale zrovna dneska jsem na to narazila s jednou ženou a není jediná, kdo to v sobě má. STRACH NAJÍST SE MÁLO. STRACH,...

pokračovat ve čtení
Emoční přejídání – co to je?

Emoční přejídání – co to je?

Emoční přejídání je stav, kdy jíte, i když nemáte hlad. Jíte, abyste se cítila líp, jíte, když vás někdo naštve, jíte, abyste se uklidnila, jíte jek tak pro zábavu... Často ani nevíte, proč vlastně jíte. Ale máte silné až nezvladatelné nutkání jíst.  Důvody, proč...

pokračovat ve čtení