Přece to nevyhodím – sním to, i kdybych měla prasknout

Čvc 2, 2018 | Emoční přejídání

Znáte to? Nedokážete jídlo vyhodit? Raději ho do sebe nacpete, i kdybyste měly prasknout. Sníte i to, co vám vlastně moc nechutná?

Než to vyhodit, raději to sním.

Já jsem to také tak měla. Jídlo se nevyhazuje, chudáci děti v Africe. Samozřejmě, že to, že se přecpu, děti v Africe nezachrání. Jenže Afrika je od dětství moje srdeční záležitost, takže představa, že děti v Africe trpí hlady, je pro mě opravdu trýznivá. To do sebe nacpu všechno… i kdybych měla prasknout. I když mi to vlastně vůbec nechutná.

Chápetu tu absurditu? Vždyť to, že se nacpu, až je mi špatně, nezachrání ani jedno jediné dítě. Jediné, čeho dosáhnu, je vztek na sebe, že jsem se přejedla. Bezmoc a pocit, že své emoce vůbec neovládám a jsem jako závislák, který si prostě nemůže pomoct.

Jenže nemá cenu plakat, nadávat si  a obviňovat se ze slabé vůle. Pokud občas něco tady na blogu přečtete, víte, že naše vědomá reakce je řízena naším podvědomím. Naše nevědomé emoce vždycky vyhrají nad naší vědomou myslí.

Schválně si udělejte vlastní pokus, přichystejte si nějaké oblíbené jídlo. Ideálně nějaké vaše oblíbené teplé jídlo, které jste měla ráda jako malá a chutná vám do dnes.  Snězte sotva půlku a zbytek vyhoďte do koše.

Dokážete to udělat? Ne, rozhodně vás nenavádím, abyste plýtvala a vyhazovala jídlo. Tento pokus je ale důležitý, díky tomu si uvědomíte nejrůznější emoce, které máte s touto situací spojených. Pomůže odkrýt podvědomé vzorce spojené s jídlem. Ukáže, jestli taky máte přesvědčení, že jídlo musíte za každou cenu dojíst, jen aby se nevyhodilo.

Už pouhá představa této situace je pro mnoho z nás dost děsivá. Ale teprve když zkusíte jídlo skutečně vyhodit, dostanete se do hloubky všech pocitů,  přesvědčení a vzorců chování, které v sobě máte.

Tak to zkuste a sledujte, co se ve vás začne dít. Jaké emoce se vám vynoří? Jaké podvědomé programy se vám vynořují? Spousta lidí prostě tuhle situaci vůbec nezvládne, nejsou schopni jídlo vyhodit. Možná zjistíte, že k nim patříte.

Často se vám v hlavě začnou ozývat hlasy:

Já jsem se s tím vařila, a ty to vyhodíš!? Jídlo se nevyhazuje! Neodejdeš od stolu, dokud všechno nesníš!

Možná v sobě máte pocit viny, když chcete jídlo vyhodit. Možná se jen cítíte špatně a nevíte vlastně proč. Možná jídlo prostě vyhodit nedokážete.

Jak jste na tom vy?

Pokud jste objevila v této oblasti hodně bloků, ozvěte se a objednejte se na terapii, projdeme to společně a já vás pomocí EFT dokážu od toho osvobodit a vrátit jídlu jeho význam. To je vyživovat vaše tělo. Ne vaši emoční stránku. Neboť jíme, abychom žili. Nežijeme, abychom jedli.

Mohlo by vás také zajímat…

Zajídám samotu

Zajídám samotu

Jím vždycky, když jsem doma sama. Simona nesnášela zůstat večer sama doma.  Věděla, co přijde. Jakmile děti usnuly a manžel byl někde pryč, vrhla se na skříńku se sladkostma. Sladkosti patřily dětem Simona si pro sebe nic sladkého nekupovala, protože to nechtěla ...

pokračovat ve čtení
Uklidňuju se jídlem

Uklidňuju se jídlem

ZAJÍDÁTE NERVOZITU JÍDLEM? Pořád si přehráváte v hlavě situaci, které se stala včera v práci, nemůžete se těch myšlenek zbavit?   Proč vám to vlastně ta kolegyně řekla? A co neměla jste reagovat jinak? Proč jste se nedokázala ohradit? Co po vás vlastně chce?   Honí se...

pokračovat ve čtení