Pomoc, selhala jsem. Co mám dělat?

Dub 21, 2022 | Emoční přejídání

Na nápad napsat tento příspěvěk mě inspirovaly časté dotazy vás, kdo jste se pustili do low-carb (nízkosacharidového stylu stravování) a z nějakého důvodu jste nevydrželi a přejedli sacharidy. Ale vlastně se to týká všech, kdo si z nejrůznějších důvodů upraví jídelníček a pak nevydrží a dají si něco, oc si zakázali. 

 

Většnou pak následuje panika, výčitky, sebetrestání.. Pocit selhání, obviňování se ze slabé vůle…

Takže ať už jste se z nějakého důvodu přejedla nebo se nacpala nedovolenými jídlem, první krok je stejný.

Zachovejte klid!

Zastavte sebetrestání a výčitky.

Zapojte logickou část mozku. Při konzumaci jídla funguje naše emoční část, logika vypíná, proto si často vůbec neuvědomujeme, že něco jíme a probereme se až nad prázdným talířem.

Uvědomte si, že jíst low-carb (platí i pro jakýkoliv jiný styl stravování) je vaše svobodné rozhodnutí a ne povinnost. Můžete se rozhodnout dát si to, na co máte chuť a můžete si dovolit si to vychutnat. Třeba zjistíte, že to pořád chutná dobře. Třeba zjistíte, že už vám to ani nechutná nebo že se po tom necítíte dobře. Už jen ta možnost, že máte volbu a že nic není zakázané, vás zbaví tlaku. 

Zkuste vydržet do doby, kdy obvykle jíte další jídlo nebo do doby než budete mít opravdu hlad a dejte si běžné low-carb jídlo.

To ale může být dost těžké, protože sacharidy rozbíhají chuť na další sacharidy. Čím víc sacharidů jste snědla, tím horší může být ovládnout chuť na další sacharidy.

Mě pomáhá dostat nadbytečné sacharidy z těla ven – a na to je samozřejmě nejlepší pohyb (nebo půst, ten může být ale těžké v této situaci  vydržet). Při pohybu navíc zaměstnáte mozek, změníte prostředí, takže jídlo nemusí být po ruce.

A pak se co nejdříve vraťte ke svému low-carb režimu, k obvyklé skladbě jídel a časům, kdy běžně jíte.

Myslím, že není od věci si s odstupem celou věc probrat. Stálo vám to za to, vychutnali jste si to jídlo? Pokud ano, je to v pořádku. Nikdo neříká, že už nikdy nesmíte ochutnat nic, co není v souladu s pravidly low-carb.

Pokud vám to chutná a je vám líto, že si to nemůžete dopřávat, zvažte důvovody, proč jste se rozhodli pro low-carb. Pocity lítosti, že si nemůžete dopřát to, co chcete, můžou převážit nad benefity, které vám tato strava přináší. Pokud zhodnotíte, že vám toto stravování více dává než bere, mělo by být celkem snadné se vrátit k vašemu režimu.

Pokud si uvědomujete, proč jste se pro low-carb rozhodla a přesto tam jsou pocity oběti, zvažte terapii EFT. Dokáže vám s tím pomoct.

 

Stejně postupujte i  případě že jste se právě probrala po záchvatu emočního přejedení. Tady bych ještě doporučila projít si, co se vlastně stalo před tím, než jste se pustila do jídla. Najděte pocity a co je vyvolalo. To je cesta k uvědomění, co vaše záchvaty žravosti spouští. Někdy už jen tohle dokáže situaci zpracovat a reagovat jinak. A pokud si s tím neporadíte sama, objednejte se na terapii. Tyto situace se dají velmi dobře a rychle vyřešit pomocí EFT.

 

Mohlo by vás také zajímat…

Zajídám samotu

Zajídám samotu

Jím vždycky, když jsem doma sama. Simona nesnášela zůstat večer sama doma.  Věděla, co přijde. Jakmile děti usnuly a manžel byl někde pryč, vrhla se na skříńku se sladkostma. Sladkosti patřily dětem Simona si pro sebe nic sladkého nekupovala, protože to nechtěla ...

pokračovat ve čtení
Uklidňuju se jídlem

Uklidňuju se jídlem

ZAJÍDÁTE NERVOZITU JÍDLEM? Pořád si přehráváte v hlavě situaci, které se stala včera v práci, nemůžete se těch myšlenek zbavit?   Proč vám to vlastně ta kolegyně řekla? A co neměla jste reagovat jinak? Proč jste se nedokázala ohradit? Co po vás vlastně chce?   Honí se...

pokračovat ve čtení