Základy LowCarb stravování Než se pustíte do nízkosacharidové diety, je potřeba si nejdřív ujasnit, jestli to je vůbec pro vás a co od toho čekáte.
Různé Low Carb a keto diety jsou v poslední době populární, ale neberte je jako nějakou rychlou dietu na hubnutí. Jakmile přetrpíte pár týdnů odříkání a pak se vrátíte ke svému původnímu stravování, je dost pravděpodobné, že se vám vrátí i kila, které se vám keto dietou podařilo shodit.
Mnohem lepší je stravování upravit tak, aby vám to vyhovovalo dlouhodobě. A to pro někoho znamená, že jen trochu sníží množství sacharidů, vyřadí cukr, bílou mouku, přidá zeleninu… a u někoho jiného to znamená, že sacharidy omezí jen na zeleninu a občas trochu ovoce.
Jako nízkosacharidová dieta se bere stravování, kdy snížíte příjem sacharidů pod 130g za den. Příjem sacharidů průměrného člověka na „běžné“ stravě je okolo 200 – 250g – a někteří zvládnou sníst sacharidů mnohem více.
Z toho vyplývá, že není od věci příjem sacharidů omezit, otázka je, jak moc přísní na sebe chcete a nebo potřebujete být. A to už pak záleží na tom, jaký cíl máte a jak sacharidy snášíte – zjednodušeně řečeno, jak na ně vaše tělo reaguje. Ale záleží i na tom, jak moc se hýbete, jestli sportujete a jaký sport děláte a na dalších aspektech.
Pro koho je nízkosacharidová dieta vhodná?
Zejména pro lidi s vysokou nadváhou nebo i štíhlé, které trápí inzulínová rezistence a jsou citliví na sacharidy.
V praxi se to projevuje tak, že mají neustále hlad nebo chutě, zejména na další sacharidová jídla. Pokud vás velký talíř špaget nezasytí a po jablku nebo chlebu máte akorát tak větší hlad, bude LowCarb stravování to pravé pro vás.
Pokud ale sacharidy zvládáte dobře a k tomu ještě sportujete, nemusíte si sacharidy odpírat. Stačí jen upravit jejich poměr a hlídat si dostatečný příjem bílkovin a tuků.
Naše tělo přece potřebuje cukr. Mozek nutně potřebuje glukózu. Je to nebezpečné, když nejíš sacharidy. Nebo ne?
Také slýcháte tyto věty, když uvažujete o tom, že snížíte množství sacharidů v jídle? Bojíte se, abyste si neublížili?
Jak to tedy vlastně je ve skutečnosti?
Tělo si umí potřebné množství glukózy vyrobit, i když nepřijímáte žádné sacharidy. Navíc nízkosacharidové diety (low-carb i keto) vždy alespoň nějaké sacharidy obsahují. Jen pro upřesnění – mluvím o keto stravování, kdy jíte skutečné potraviny (ne práškové „keto“ diety).
Zelenina, mléčné výrobky, ořechy – všechny tyto potraviny obsahují sacharidy a můžete je na nízkosacharidové dietě jíst.
I u nejpřísnější keto diety se obsah sacharidů pohybuje okolo 20 -30g sacharidů za den. Pokud tedy někdo tvrdí, že jde o stravování úplně bez sacharidů, není to pravda.
Co se děje v těle, když jíte méně sacharidů?
Když jíme dost energie ze sacharidů (cukr, škroby), buňky preferují spalování glukózy. Pokud tedy sníme jídlo s obsahem sacharidů, zvýší se hladina cukrů v krvi, to stimuluje produkci inzulínu v krvi – inzulín přenese cukr do buněk jako palivo. Inzulín blokuje spalování tuků uložených v našem těle.
Pokud nejíte dostatečné množství sacharidů v potravě, tělo začně energii brát z přijatých (nebo uložených) tuků. Bude jako palivo využívat mastné kyseliny nebo ketony (látky, které se tvoří v játrech z tuků).
Pokud tělo spaluje většinu energie získanou z tuků (a ne sacharidů), má to několik výhod.
- Vyhnete se kolísání hladiny cukru v krvi (tzv.vlčí hlad).
- Sníží se hladina inzulínu a cukru v krvi.
- Vydržíte déle sytí, nemusíte myslet neustále na svačiny a na to, abyste měli po ruce nějaké jídlo.
- Většina lidí se cítí lépe, má více energie, lépe spí a celkově jim je lépe.
Inzulín je hormon, který ovlivňuje i další hormony a pochody v těle – např. pocit hladu a sytosti a pro mnoho lidí může být nízkosacharidová diety jediná cesta jak zmírnit svou neustálou potřebu jíst a snížit svou váhu. Týká se to lidí, kteří mají inzulínovou rezistenci a vysokou citlivost na sacharidy.
Na druhou stranu nízkosacharidové stravování není jediná cesta jak zhubnout. Mnoho lidem stačí upravit svůj jídelníček a hlídat si, aby měli správné poměry živin (sacharidů, tuků, bílkovin) a nemusí být až tak striktní v omezování sacharidů.
Důležité je, abyste upravený jídelníček dokázali dodržovat dlouhodobě, bavilo vás to a jídlo vám chutnalo.
Pokud chcete začít s nízkosacharidovým stravováním a nevíte, jak na to, podívejte se na e-mailový kurz Základy LowCarb stravování zdarma.
Pokud si chcete dopřát individuální péči, ráda vám s vyladěním vašeho jídelníčku pomůžu. Objednejte si konzultaci.