Doplňte hořčík

Čvc 18, 2018 | Zdravě

Hořčík je jeden z minerálů,  kterého mají lidé v dnešní době nedostatek. Překvapuje vás to? Ano, v dnešní době hojnosti a nadbytku potravy v naší části světa, většina populace nezískává z potravy potřebné živiny, vitamíny, minerály. A hořčík je určitě jedním z těchto minerálů, u kterého je velmi běžný deficit.

Čím to je, že máme málo hořčíku?

Jednak je to tím, že konzumujeme nekvalitní stavu, která je průmyslově zpracovaná a tím připravená o minerály (např. bílá mouka).  Jednak je to tím, že půda, ve které se pěstují zemědělské plodiny je zničená, „vypleněná“ a na přírodní minerály chudá. Proto tyto minerály nemůže předat zelenině, která v této půdě roste.

Další důvod je, že náš travící trakt nedokáže minerál vstřebat. Často i z toho důvodu, že naše střevní mikroflóra není v ideální formě. Někdy je ale schopnost hůře absorbovat určité minerály ( v tomto případě hořčík), vrozená.

Proč je hořčík důležitý:

  • Podporuje správnou funkci srdce
  • Je důležitý pro výživu kostí a zubů
  • Správný krevní tlak
  • Zlepšuje fyzický výkon

Nedostatek hořčíku způsobuje:

  • svalové křeče
  • bolesti hlavy a migrény
  • přispívá ke vzniku deprese
  • může způsobovat zvonění v uší nebo zhoršení sluchu
  • přispívá je vzniku arytmie, bušení srdce a jiné nemocí srdce
  • přispívá ke vzniku ledvinových kamenů

Co s tím?

První, co vás napadne, jsou potravinové doplňky. Hořčík v různých chemický formách lze koupit v každé lékarně. Já osobně nejsem příznivcem chemických doplňků, jednak jsou plné dalších chemikálií a jednak není vůbec jisté, jak moc je naše tělo dokáže zužitkovat.

Jako dobře vstřebatelné formy hořčíku se uvádí hořčík bisglycinát a malát.

Další alternativou je  vnější použití ve formě hořčíkových sprejů a olejů, které se používájí přímo na kůži. U této aplikace se uvádí mnohem lepší vstřebatelnost minerálů organizmem a pak také tato aplikace nezatěžuje trávicí trakt ani ledviny.

Hořčíkový roztok si vytvoříte sami velmi jednoduše smícháním epsomské soli (tj. síran hořečnatý) a vody. Používejte denně nebo ke koupelím.

Tento roztok dporučuji používat také při přechodu na LowCarb stravování, kdy si většina lidí stěžuje na svalové křeče.

Tyto křeče způsobuje nejen nedostatek hořčíku, ale i nedostatek draslíku a sodíku. Proto je dobré do stravy zařazovat zelené listy (nejrůznější saláty, ale třeba i „plevel“ např. mladou kopřivu, listy lebedy apod.). A nebojte se solit.

Tím, že snížíte obsah sacharidů v jídle, dochází k odvodnění a je potřeba sůl doplnit.

Mohlo by vás také zajímat…

Letní pití bez cukru

Letní pití bez cukru

Čistá voda už vás nudí? Nebo vám nechutná? Rádi byste si alespoň občas dali na osvěžení něco zajímavějšího než jen vodu s citronem? Mám pro vás několik tipů. Ochucené vody Vodu můžete ochutit nejrůznějšími bylinkami, (nízkosacharidovým nebo jiným) ovocem, okurkou a...

pokračovat ve čtení
Vývar – elixír mládí za pár korun

Vývar – elixír mládí za pár korun

Nedávno mi známá vykládala o doplňku stravy, který bere - kolagenové tablety. Je to dobré na klouby i na pevnější pleť. Básnila o tomto zázraku a říkala, že stojí sice spoustu peněz, ale že je ráda za takový zázrak vydá. Kolagen je bílkovina, která tvoří vazivová...

pokračovat ve čtení