Hořčík je jeden z minerálů, kterého mají lidé v dnešní době nedostatek. Překvapuje vás to? Ano, v dnešní době hojnosti a nadbytku potravy v naší části světa, většina populace nezískává z potravy potřebné živiny, vitamíny, minerály. A hořčík je určitě jedním z těchto minerálů, u kterého je velmi běžný deficit.
Čím to je, že máme málo hořčíku?
Jednak je to tím, že konzumujeme nekvalitní stavu, která je průmyslově zpracovaná a tím připravená o minerály (např. bílá mouka). Jednak je to tím, že půda, ve které se pěstují zemědělské plodiny je zničená, „vypleněná“ a na přírodní minerály chudá. Proto tyto minerály nemůže předat zelenině, která v této půdě roste.
Další důvod je, že náš travící trakt nedokáže minerál vstřebat. Často i z toho důvodu, že naše střevní mikroflóra není v ideální formě. Někdy je ale schopnost hůře absorbovat určité minerály ( v tomto případě hořčík), vrozená.
Proč je hořčík důležitý:
- Podporuje správnou funkci srdce
- Je důležitý pro výživu kostí a zubů
- Správný krevní tlak
- Zlepšuje fyzický výkon
Nedostatek hořčíku způsobuje:
- svalové křeče
- bolesti hlavy a migrény
- přispívá ke vzniku deprese
- může způsobovat zvonění v uší nebo zhoršení sluchu
- přispívá je vzniku arytmie, bušení srdce a jiné nemocí srdce
- přispívá ke vzniku ledvinových kamenů
Co s tím?
První, co vás napadne, jsou potravinové doplňky. Hořčík v různých chemický formách lze koupit v každé lékarně. Já osobně nejsem příznivcem chemických doplňků, jednak jsou plné dalších chemikálií a jednak není vůbec jisté, jak moc je naše tělo dokáže zužitkovat.
Jako dobře vstřebatelné formy hořčíku se uvádí hořčík bisglycinát a malát.
Další alternativou je vnější použití ve formě hořčíkových sprejů a olejů, které se používájí přímo na kůži. U této aplikace se uvádí mnohem lepší vstřebatelnost minerálů organizmem a pak také tato aplikace nezatěžuje trávicí trakt ani ledviny.
Hořčíkový roztok si vytvoříte sami velmi jednoduše smícháním epsomské soli (tj. síran hořečnatý) a vody. Používejte denně nebo ke koupelím.
Tento roztok dporučuji používat také při přechodu na LowCarb stravování, kdy si většina lidí stěžuje na svalové křeče.
Tyto křeče způsobuje nejen nedostatek hořčíku, ale i nedostatek draslíku a sodíku. Proto je dobré do stravy zařazovat zelené listy (nejrůznější saláty, ale třeba i „plevel“ např. mladou kopřivu, listy lebedy apod.). A nebojte se solit.
Tím, že snížíte obsah sacharidů v jídle, dochází k odvodnění a je potřeba sůl doplnit.