Ach jo, čerstvý rohlík s máslem. Tomu nedokážu odolat.

Kvě 18, 2018 | Emoční přejídání

Máte nějaké jídlo, kterému prostě nikdy neodoláte? Je to tako droga. Nikdy tohle jídle nekupujete domů, protože víte, že byste ho domů ani nedonesla. Dokážete tohoto jídla sníst obrovské množství a vůbec nevíte, proč.

Třeba takový úplně obyčejný čerstvě upečený křupavý rohlík. Namazaný máslem. Nebo jen tak samotný.

Pro Markétu, jednu mou klientku byl rohlík jako pohlazení. Ve chvíli, kdy ucítila vůni rohlíku, když si do něj kousla, se cítila absolutně šťastně                    a spokojeně.

Každé kousnutí do rohlíku jako obejmutí od milované babičky. Když jedla rohlík, necítila se  sama. S každým kousnutím do rohlíku jakoby se vrátila zpátky do bezstarostného dětství, cítila přítomnost milované maminky, pozornost tatínka. Všechny problémy jako mávnutím kouzelného proutku zmizely.

A já jsem Markétě moc dobře rozumněla. Sama jsem rohlíkům dlouho nedokázala odolat. Jednou jsem upekla domácí čerstvé rohlíky a skoro celý plech snědla sama. Nemohla jsem si pomoct.

Je možné, že by obyčejný rohlík mohl být tak neodolatelný? Vždyť je to je obyčejný rohlík!

Je možné, že obyčejný rohlík ve vás vyvolá všechny tyhle vzpomínky?

Je to tím, že na toto konkrétní jídlo máte nějakou emoční vazbu. Někdy v dávno – pravděpodobně dětství a nejspíš si to ani nepamatujete – došlo k tomu, že si mozek zapsal nějakou příjemnou událost, ale omylem ji připsal k jídlu, třeba křupavému rohlíku. Ve skutečnosti tato příjemná vzpomínka, tento příjemný pocit, týká lidí, kteří ve vás tyto pocity vyvolali.

Není to rohlík, kdo vás pohladí.

Není to rohlík, kdo vám dá pocit, že jste nejmilejší holčička na celém světě.

Není to rohlík, kdo vás obejme.

To jen vaše mysl si vytvořila nějakou zvláštní přesmyčku a vy máte pocit, že rohlík vás udělá nejšťastnější na celém světě. Rohlík dokáže v mysli vyvolat pocit, že jste zase malá holčička v bezpečí babičiny náruče. Je o vás postaráno a je vám dobře.

Jenže rohlík vám ten pocit štěstí dokáže dát jen v tu malou chviličku, kdy ho opravdu jíte.  Proto taky máte potřebu sníst rohlíků celou hromadu a nemůžete se přestat.

Pokud se s v téhle situaci poznáváte a ráda byste s ní něco udělala, ozvěte se mi a domluvte si konzultaci. Sama jsem si tím prošla a našla jsem si cestu, jak se z této závislosti dostat ven. Zajímá mne i váš příběh a ráda vám pomohu se závislostí na jídle zatočit.

Mohlo by vás také zajímat…

Zajídám samotu

Zajídám samotu

Jím vždycky, když jsem doma sama. Simona nesnášela zůstat večer sama doma.  Věděla, co přijde. Jakmile děti usnuly a manžel byl někde pryč, vrhla se na skříńku se sladkostma. Sladkosti patřily dětem Simona si pro sebe nic sladkého nekupovala, protože to nechtěla ...

pokračovat ve čtení
Dojíte vše, co máte na talíři?

Dojíte vše, co máte na talíři?

Máte s jídlem spojené nějaké zvyky, které nedokážete zvládnout silou vůle? Chcete to dělat jinak, ale vždycky stejně skončíte ve svých obvyklých kolejích?  Já takových věcí měla spoustu a další objevuju spolu s mými klientkami.  🍮 Musím dojíst všechno, co je na...

pokračovat ve čtení
Uklidňuju se jídlem

Uklidňuju se jídlem

ZAJÍDÁTE NERVOZITU JÍDLEM? Pořád si přehráváte v hlavě situaci, které se stala včera v práci, nemůžete se těch myšlenek zbavit?   Proč vám to vlastně ta kolegyně řekla? A co neměla jste reagovat jinak? Proč jste se nedokázala ohradit? Co po vás vlastně chce?   Honí se...

pokračovat ve čtení